II niedziela adwentu (2010-12-05)

opublikowane: 5 gru 2010, 01:23 przez Redakcja JotJotZet   [ zaktualizowane 5 gru 2010, 09:34 ]

Z ewangelii według świętego Mateusza 3:1-12  

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: 2 «Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». 3 Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki! 4 Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. 5 Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. 6 Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy. 7 A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? 8 Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, 9 a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. 10 Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 11 Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. 12 Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».

          Mateusz kreśli obraz wielkiego religijnego i społecznego poruszenia. Tłumy skruszonych grzeszników, ascetyczna postać proroka, surowe słowa napomnienia, bezlitosna krytyka dotychczasowych liderów religijnych

Wobec nadchodzącego Sędziego nie sposób znaleźć jakiekolwiek alibi. Nawet błogosławiona pamięć Abrahama nie stanowi rękojmi ocalenia. Mimo że sam przecież orędował za Miastami Grzechu.

Oczekują Mesjasza.

I wreszcie nadchodzi. Ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się być przyjacielem celników, grzeszników i prostytutek. Obżarciuchem i pijakiem.

           To dlatego Jana nurtuje niepewność co do tożsamości Jezusa Chrystusa.

         Dlaczego nasze serca bardziej skłaniają się ku surowości niźli ku miłosierdziu?