środa III tygodnia adwentu (2010-12-15)

opublikowane: 15 gru 2010, 00:20 przez Redakcja JotJotZet

z ewangelii według świętego Łukasza 7:20-23

20 Gdy ludzie ci zjawili się u Jezusa, rzekli: «Jan Chrzciciel przysyła do Ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» 21 W tym właśnie czasie wielu uzdrowił z chorób, dolegliwości i uwolnił od złych duchów; oraz wielu niewidomych obdarzył wzrokiem. 22 Odpowiedział im więc: «Idźcie i donieście Janowi to, coście widzieli i słyszeli: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. 23 A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi».

           Fragment, który stwarza przestrzeń dla ludzkiej wyobraźni. Uwięziony człowiek, nieprzejmujący się własnym losem, pyta o tożsamość domniemanego Mesjasza. Dla Jana nie ma nic ważniejszego. Nawet perspektywa śmierci nie zakłóca tej troski o poznanie Mesjasza.

            Odpowiedź Jezusa na pytanie Jana nie rozwiewa wątpliwości. Przecież Jan to wszystko wie. Co w tym rebusie nie pasuje do wizerunku Mesjasza? Brak surowości? Proklamacja tak radykalnej bliskości Boga, która czyni Go ojcem – abba?