2011-03-16 środa, I Tydzień Wielkiego Postu

opublikowane: 13 mar 2011, 14:29 przez Redakcja JotJotZet   [ zaktualizowane 16 mar 2011, 01:26 ]
A gdy tłumy się gromadziły, zaczął mówić: "To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz.
Łk 11, 29-32

Ludzie z Niniwy nawrócili się dzięki Jonaszowi, otrzymując znak od niego. Żydzi nawrócili się, otrzymawszy znak od Zmartwychwstałego Chrystusa. Chrystus to dużo więcej niż Jonasz. Znak Zmartwychwstałego Chrystusa to coś więcej niż znak Jonasza. To nie tylko nawrócenie, to wiara w życie wieczne, to budowanie wspólnoty w Kościele, to miłość bliźniego.

Czy my, współcześni, pamiętamy jeszcze o tym? Co znaczą dla nas te wartości dziś, w XXI wieku? W zabieganym świecie? Nie zgubmy gdzieś tego, co ofiarował nam Chrystus przed ponad dwoma tysiącami lat.
Anna Czarnyszka