2011-03-19 sobota, I Tydzień Wielkiego Postu

opublikowane: 13 mar 2011, 14:32 przez Redakcja JotJotZet   [ zaktualizowane 25 mar 2011, 03:38 ]
Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: "Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów". Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, [...]
Mt 1, 16, 18-21, 24

Dzisiejsza ewangelia rozpoczyna się od przedstawienia rodowodu Jezusa – z rodu Dawida, ale kończy się nietypowo – a mianowicie: „Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus zwany Chrystusem…”. Dalszy ciąg ewangelii dotyczy Józefa. Pozornie prosta rzecz – ma się opiekować Maryją i Jej Dzieckiem, które – dodajmy – nie jest jego dzieckiem.

W moim odczuciu zrozumiały jest bunt młodego mężczyzny, mającego odegrać taką rolę w stosunku do poślubionej Kobiety, którą ma wprowadzić pod swój dach. Nie dziwi chęć oddalenia żony, aby nie narazić Jej na zniesławienie (w tradycji Wschodu – judaizmu – zasługiwała na najcięższą karę).

Dopiero anioł we śnie wyjaśnił Józefowi zamiary Boga odnośnie do Maryi i Jezusa.

Jaką walkę wewnętrzną musiał stoczyć Józef, aby zaakceptować plan Boga?
Jakiej trzeba wiary i posłuszeństwa, aby przyjąć z pokorą fakt, że zostanie (tylko i aż!) opiekunem swej Małżonki i Jej Syna?
A my, czy posiadamy dzisiaj taką silną wiarę, jak Józef, by uwierzyć - wbrew rozumowi?
Czy umiemy Bogu zawierzyć tak bezgranicznie?
Barbara Sobolewska