2011-03-22 wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu

opublikowane: 19 mar 2011, 09:54 przez Redakcja JotJotZet
Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.
Mt 23, 1-12

Chrystus pokazuje nam, że przysłowiowe „zasiadanie w pierwszej ławce” nie będzie najważniejszym przyczynkiem do naszego zbawienia. Musimy wymagać od siebie i nie tworzyć wokół swojej osoby aureoli świętości. Powinniśmy uczyć się pokory, nie spełniać dobrych uczynków tylko na pokaz i żyć zgodnie z nauką Chrystusa, gdyż dla Niego nie jest istotne, czy jesteś osobą świecką czy duchowną, czy jesteś biskupem/prezydentem/prezesem dużej spółki czy też szaraczkiem stojącym na końcu kościoła, ale najważniejsze jest to, jak postępujesz. Należy zwrócić uwagę, że gdy chcemy w jakikolwiek sposób się wywyższyć, dzieje się to najczęściej kosztem poniżenia innej osoby, a przecież Jezus powiedział: "Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego."

Chrystus daje także do zrozumienia, że to On jest jedynym nauczycielem życia i mistrzem, a pasterze Kościoła wraz z następcą Świętego Piotra są świadkami wiary, którzy mają nam pokazać drogę do Ojca i powinni przekazywać Jego naukę, nie stając się przy tym nauczycielami – gdyż ten jest tylko jeden i jest nim Jezus.

Cały ten fragment to jedna wielka lekcja pokory dla nas wszystkich...
Sławek